Karta över Safariresa i Tanzania med Serengeti, Ngorongoro och sol & bad på Zanzibar
Dag 1. Skandinavien – Kilimanjaro
Flyg från Skandinavien till Kilimanjaro flygplats i Tanzania med ankomst nästkommande morgon. (Måltid på flyg ingår).
Dag 2. Kilimanjaro – Safari i Serengeti
Vi ankommer till Kilimanjaro och flyger med anslutande flyg mot Serengeti (cirka 1 timme). Väl framme i Serengeti möts vi av vår privata guide som tar oss på en gamedrive runt Serengeti. Vi stannar under vår gamedrive för picknicklunch och därefter beger vi oss mot vår lodge/camp och checkar in. Resten av dagen spenderas på egen hand. Vi avslutar kvällen med middag på lodgen/campen. (lunch och middag ingår).
Dag 3. Safari i Serengeti
Efter frukost på lodgen/campen ger vi oss ut på en heldags safari i Serengeti National Park. I Serengeti kommer vi få se allt från lejon, elefanter och zebror till strutsar och leoparder. Under utflykten kommer picknicklunch att erbjudas. Efter heldagsutflykten återvänder vi till lodgen/campen. Resten av dagen spenderas på egen hand. Vi avslutar dagen med middag på lodgen/camp. (Frukost, lunch och middag ingår)
Dag 4. Serengeti – Ngorongoro (Safari i Ngorongoro-kratern)
Vi startar dagen i Serengeti med tidig frukost för att sedan bege oss mot Ngorongoro för safari i Ngorongoro-kratern. Bilresan mot Ngorongoro tar cirka 2 timmar. När vi är framme åker vi ner mot Ngorongoro-kratern för att bevittna de fantastiska djur- och fågelarterna som lever där. Fågelarter som flamingos trivs särskilt mycket här då sjön är alkaliskt. Nere i kratern finns det chans att få se de extremt sällsynta spetsnoshörningarna. Under safarin kommer vi äta picknick nere i kratern för att sedan fortsätta mot vår lodge/camp i Ngorongoro. Resten av dagen spenderas på egen hand. Vi avslutar dagen med middag på lodgen/campen. (Frukost, lunch och middag ingår)
Dag 5. Ngorongoro – Kilimanjaro flygplats - Zanzibar
Efter tidig frukost på lodgen checkar vi ut från Ngorongoro och vi beger oss mot flygplatsen för flyg till Zanzibar. Väl framme på Zanzibar möts vi av vår lokala representant på flygplatsen som tar oss till vårt hotell för incheckning. (Frukost ingår).
Dag 6 & 7. Zanzibar sol & bad
Dagarna spenderas på egen hand. (Frukost ingår båda dagar).
Dag 8. Zanzibar – Skandinavien
Transfer till flygplatsen för hemfärd. (Frukost samt måltid på flyget ingår).